Fotogalerie: Ilustrace - obálky TRAMP

O ILUSTRACÍCH

Na úvod k této galerii bych rád zmínil grafickou podobu ukázek. Vzhledem k tomu, že časopis vycházel prakticky v černobílé podobě a kvalita papíru byla daná možnostmi vydavatelství, musel jsem pro možnost prezentace přepsat a opticky vylepšit písmo obálek. Strávil jsem na tom hrozně moc času. Uspořádání i obsah textů, včetně typů písma kopíruje původní obálky-doplněné jsou jen barevné odstíny.

Zde jsem chtěl přestavit  mé ilustrace pro obálky několika čísel časopisu Tramp. Všechny jsou vytvořeny tuší. Témata odpovídají zaměření časopisu. Takže se hodně objevují indiánské, kovbojské a dobrodružné náměty spojené s přírodními motivy. Z nich především portrét Jaroslava Foglara a jeho Rychlých šípů pro mě znamenal nádhernou práci. Tento spisovatel byl neoddělitelně spjat s obsahem Trampa. Doufám, že se mi portrét podařil. Foglara jsem jako dítě měl opravdu rád a jeho příběhy mě provázely celé dětství. Chata v jezerní kotlině, Přístav volá, Záhada hlavolamu a další Foglarovy knihy tehdy v 60. letech minulého století byly velmi oblíbené. Dodnes mám rád skvěle natočený černobílý seriál režiséra Hynka Bočana Záhada hlavolamu, ve kterém tehdy vytvořil slavnou roli Široka jeden z našich nejlepších herců -JanTříska.

Také zadání ilustrace obálky věnované životnímu výročí Karla Maye bylo velice příjemnou prací, protože moje generace byla výrazně ovliněna tvorbou tohoto německého autora dobrodružných příběhů. Děti tehdy zbožňovaly filmové "mayovky" a jejich představitele. Ostatně to je vidět i na mých stránkách.

Ilustrace nalevo k obálce časopisu ze září a října 1992 je, na rozdíl od běžných perokreseb ostatních obrázků,vytvořena bílou temperou na černém pozadí. Tento postup také používal slavný ilustrátor pravěku Zdeněk Burian. Myslím, že podobné kresby použil pro své ilustrace k mé oblíbené knize Rudyarda Kiplinga Mauglí.

 

 

 

 

 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode