Předem se omlouvám za možné chyby, omyly, nejasnosti nebo třeba opakované věci. Vzhledem k tomu, že bych rád uvedl hodně informací nejen z tenisu, může se to stát. Rád uvítam jakékoliv připomínky i případné vlastní postřehy. :)

 

Wimbledon 1985

Tady se opravdu dostávám k retro tématům. Tento námět by mohl trochu zaujmout ty, kteří mají rádi tenis - případně jsou nebo byli sami aktivními tenisty a občas si rádi připomenou zajímavé okamžiky tenisové historie. Rok 1985 ve světovém tenisu znamenal velmi mnoho, protože v jednom z nejslavnějších a nejprestižnějších turnajů světa - WIMBLEDONU - zvítězil snad nejmladší hráč v historii slavného Grand slamu, který se zapsal mezi velké postavy v tomto sportu a také o desítky let později, v 21.století, se stal trenérem jednoho z nejlepších hráčů všech dob - Novaka Djokoviče. Nebyl jím nikdo jiný než Boris Becker.
 
V tomto roce se mi jako závodnímu tenistovi podařilo zůčastnit se právě zájezdu na proslulý turnaj na londýnské trávě. Dnes v době otevřených hranic, internetu, Evropské unie a běžného studia kdekoliv ve světě to může u většiny mladých vyvolat úsměv a otázku: Proč by to mělo být něco neobvyklého, zvláštního a vyjímečného. Je to pravda. Dnes není. Pokud dnes máte peníze, nemáte žádné bariéry - i když ani v současné době nemáte prakticky šanci se dostat na centrální wimbledonský dvorec jako obyčejný divák, ani za vaše peníze. Wimbledonské tradice platí i v tomto století. Je ale třeba si uvědomit, že tato kapitola je věnovaná období před rokem 1989, kdy tzv."sametová revoluce" rozbila bývalý socialistický (komunistický) režim a změnila absolutně všechno nejen v bývalém Československu ale i dalších státech komunistického bloku. 
 
Před zájezdem jsem se rozhodl, že si budu dělat poznámky a slíbil jsem svým známým a kamarádům, že jim o svých zážitcích budu nejen vyprávět, ale také něco napíši. A tak vzniklo mé povídání o cestě na Wimbledon. 
 
Vzhledm k tomu, že dnes se internet stal nezytným zdrojem informací, uvádím zde řadu zajímavých odkazů na možné webové stránky, kde lze najít doplňující věci k mému vyprávění.

Kontakt

Josef ZÁLABSKÝ RETRO-ART

tom.canty@seznam.cz

Pardubice

Vyhledávání

 

Portrét z titulní strany 

BJORN BORG 

kdysi můj nejoblíbenější tenista  

I když rok před tím ukončil svou kariéru, chtěl jsem ho zde portrétovat, protože už tehdy se stal legendou se svými  pěti po sobě následujícími vítězstvími právě ve Wmbledonu v letech 1976 - 1980 a pozicí světové jedničky v žebříčku ATP opakovaně mezi roky 1977 - 1981. 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode