Dávná historie a vysoce nostalgický návrat do doby před tzv. sametovou revolucí, kdy nebylo běžné cestovat na "Západ" a kdy tenis byl pokládán za buržoazní sport. Takže takový vlastně obyčejný zájezd do Londýna nebyl jednoduchou záležitostí...a už vůbec ne přímo na turnaj ve Wimbledonu. Na stránky jsem tuto kapitolu přidal právě proto, že kromě publikované reportáže, jsem nakreslil řadu ilustrací nejen s tenisovou tématikou. 

 

Wimbledon 1985 a překvapivé spojení s  21. stoletím

Možná se podaří zaujmout pár fanoušků, kteří mají rádi tenis - případně jsou nebo byli sami aktivními tenisty a občas se i rádi vrátí do dávné tenisové historie. A PRÁVĚ ROK 1985 ZNAMENAL VE SVĚ TOVÉM TENISU VELMI MNOHO, protože v jednom z nejslavnějších a nejprestižnějších turnajů světa - WIMBLEDONU - zvítězil snad nejmladší hráč v historii slavného Grand slamu, který se zapsal mezi velké postavy v tomto sportu a také o desítky let později, v 21.století, se stal trenérem jednoho z nejlepších hráčů všech dob - NOVAKA DJOKOVIČE. Nebyl jím nikdo jiný než BORIS BECKER.
 
V tomto roce se mi jako závodnímu tenistovi podařilo zůčastnit se právě zájezdu na proslulý turnaj na londýnské trávě. Dnes v době otevřených hranic, internetu, Evropské unie a běžného studia kdekoliv ve světě to může u většiny mladých vyvolat úsměv a otázku: Proč by to mělo být něco neobvyklého, zvláštního a vyjímečného. Je to pravda. Dnes není. Pokud dnes máte peníze, nemáte žádné bariéry - i když ani v současné době nemáte prakticky šanci se dostat na centrální wimbledonský dvorec jako obyčejný divák, ani za vaše peníze. Wimbledonské tradice platí i v tomto století. Je ale třeba si uvědomit, že tato kapitola je věnovaná období před rokem 1989, kdy tzv."sametová revoluce" rozbila bývalý socialistický (komunistický) režim a změnila absolutně všechno nejen v bývalém Československu ale i dalších státech komunistického bloku. 
 
Před zájezdem jsem se rozhodl, že si budu dělat poznámky a slíbil jsem svým známým a kamarádům, že jim o svých zážitcích budu nejen vyprávět, ale také něco napíši. A tak vzniklo mé povídání o cestě na Wimbledon. 
 
Vzhledm k tomu, že dnes se internet stal nezytným zdrojem informací, uvádím zde řadu zajímavých odkazů na možné webové stránky, kde lze najít doplňující věci k mému vyprávění.

Kontakt

Josef ZÁLABSKÝ RETRO-ART

tom.canty@seznam.cz

Pardubice

Vyhledávání

 

Portrét z titulní strany 

BJORN BORG 

kdysi můj nejoblíbenější tenista  

I když rok před tím ukončil svou kariéru, chtěl jsem ho zde portrétovat, protože už tehdy se stal legendou se svými  pěti po sobě následujícími vítězstvími právě ve Wmbledonu v letech 1976 - 1980 a pozicí světové jedničky v žebříčku ATP opakovaně mezi roky 1977 - 1981. 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode