nespecifikované

  Do této kapitoly bych rád přidával věci, které se nehodí do žádných částí mé běžné tvorby. Jako první díla v této kapitole představuji krajinnomalby, které jsem vždycky  bral jako doplněk k tomu, co jsem tvořil. Několik krajin jsem namaloval i na zakázku, ale jinak jsem se na ně nespecializoval. Přesto jsem obdivoval řadu typických krajinářů-hlavně starou realistickou školu ruských umělců 19. století a potom francouzské impresionisty. Jako dítě jsem zbožňoval ilustrace Zdeňka Buriana - jak už jsem se ostatně zmínil, který sice nebyl krajinář, ale jeho obrazy byly zasazené do magických exotických krajin plných tajemných ostínů, jemných přechodů, rozpitých tahů štětce s romanitckým podtextem.
  Dalším velkým zážitkem pro mě se stalo prostředí chorvatských jezer, vodopádů a horských masívů, které rámovalo filmy natočené podle Karla Maye.

  Když se roce 1962 se na plátnech kin objevil koprodukční německý snímek POKLAD NA STŘÍBRNÉM JEZEŘE, dosáhl u nás  fenomenálního úspěchu. Nespornou zásluhu na tom mělo několik věcí: výborné obsazení rolí hlavních hrdinů,vizuálně nápadité kostýmy, podmanivá hudba a - nádherná chorvatská příroda. Celých 52 let uplynulo, než se mi podařilo dostat se do míst, kde se kdysi slavné filmy natáčely, a projít se po stopách Vinnetoua a Old Shatterhanda - hrdinů, se kterými jsem zažil nádherná dobrodružství mého dětství. V roce 2014 jsem navštívil mnou obdivovaná místa z dětství, a zažil jsem stejný pocit nádhery jako kdysi při sledování na filmovém plátně. Tentorkrát ještě silnější, protože realita mi připadala více přitažlivá než v samotných filmech - i když se mnohé změnilo. Nicméně národní parky, které každoročně navšíví tisíce turistů, nic neztratily na své působivosti. Obrazy zde se nechaly inspirovat touto nádhernou krajinou.

 

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie: CHORVATSKÉ INSPIRACE

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode