WIMBLEDON 1975

V rámci tenisového intermezza jsem se tady vrátil znovu o 10 let zpět na Wimbledon, tedy do roku našeho úspěšného působení v Davis cupu. Mimo jiné do roku, kdy Wimbledon zaznamenal druhého vítěze černé pleti - skvělého tenistu a člověka ARTHURA ASHE. Můj návrat je taky vzpomínkou na něj. Tento slavný tenista později bohužel zemřel na AIDS (6. února 1993 v New Yorku), když se nešt'astnou náhodou nakazil infikovanou krví při, myslím, běžné operaci.

 
Arthur Ashe (narozený 10. července 1943) ve své kariéře vyhrál tři grandslamové turnaje. V roce 1963 jako první tenista černé pleti nastoupil v daviscupovém týmu USA. V tehdejší době to bylo vysoce průlomové, protože Amerika stále vyznávala segregaci černých a bílých. O tom ve skvělém hereckém obsazení vypráví dnes už klasická  komedie: Hádej, kdo přijde na večeři. Arthur Ashe získal také Prezidentskou medaili svobody a stal se sportovní osobností roku na BBC. Zajímavé informce optět najdete na:

cs.wikipedia.org/wiki/Arthur_Ashe
 

 

Dobová fotografie, myslím, ze sportovního časopisu Stadion. Je ze zápasu s Connorsem, jak je vidět v pozadí na výsledkové tabuli.

Druhá poznámka k tomuto ročníku Wimbledonu se týká jedné z největších tenisových hvězd v historii. Její jméno nejen evokovalo skvělý útočný tenis, ale později i angažovanost v organizaci světového tenisu. Měla například podíl na vzniku ženské tenisové asociace. Použil jsem své výstřižky z dobových materiálů i v tomto případě. Více se můžete dozvědět zase na stránkách české Wikipedie:

cs.wikipedia.org/wiki/Billie_Jean_Kingov%C3%A1

Údaje z české Wikipedie

Kontakt

Josef ZÁLABSKÝ RETRO-ART

tom.canty@seznam.cz

Pardubice

Vyhledávání

Původní text,

myslím, z tehdejšího sportovního časopisu Stadion

Celá fotografie Kingové z Wimbledonu 75

Wikipedie uvádí následující perličku:

"Jejím snad nejslavnějším zápasem byl duel nazvaný „Bitva pohlaví“, ve kterém porazila bývalého wimbledonského vítěze Roberta Riggse 6–4, 6–3, 6–3 (20. srpen 1973, hala Astrodome, Houston), který patřil mezi nejlepší hráče 30. a 40. let."

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode